Menü Kapat

Mide Balonu

Mide Balonu nedir? Mide balonu kimlere uygulanır ? Mide balonu nasıl takılır? Mide balonu ile kaç kilo verilir? Mide balonu işlemi ne kadar sürer?

Mide Balonu nedir?

Mide balonu dunyada en sık yapılan endoskopik zayıflama yontemidir. Endoskopi yardımıyla mide içerisine yerleştirilen silikon balonun sıvı ile şişirilerek  midede oluşturdugu hacım etkisiyle tokluk hissi yaratarak zayıflama sürecine  yardımcı olur. Vucut kitle endeksi net bir sınırlaması olmayıp biz  klinik yaklaşım olarak vki 26 altında önermiyoruz.

Mide Balonu işlemi ne kadar sürer ?

Endoskopi işleminin  toplam süresi (balonun yerleştirilmesi, şişirilmesi veya çıkarılması dahil olmak üzere) yaklaşık 15-20 dakikadır.

Mide Balonu işlemi hastanede yatış gerektirir mi ?

Balon uygulaması sedasyon (uyku hali) altında yapılmaktadır. İşlem sırasında hastalar herhangi bir ağrı hissetmezler. Hasta işlemden sonra hemen uyandırılır ve odaya çıkartılır. 1-2 saatlik  dinlenme ve  takip sonrası  taburcu edilir.

Mide balonu ne kadar süre midede kalıyor ?

Mide balonları, verilmesi gereken kilo miktarına göre tercih edilen, balonun türüne bağlı olarak mide de 6 ve 12 ay kalabilen balonlar olarak ikiye ayrılır. 6 ve 12 aylık balonlar birbinden farklıdır. 12 aylık balonlar midenin balona olan adaptasyonunu önlemek için 3 aylık periyodlarla şişirilebilirken; 6 aylık balon sabit olup ayarlanma işlemi için uygun değildir.

Mide balonu nasıl çıkartılır ?

Mide balonu endoskpik yontemle sedasyon altında cıkartılır, balona uygun çıkarma kitleri yardımı ile balonun  içi boşaltılır ve yemek borusundan ağza doğru çıkarılır. İşlem ortalama 15 dakika sürer.

Birlikte karar verelim.